PERFOROWANIE

Drukarnia i introligatornia przemysłowa HOT ART w swojej szerokiej ofercie, posiada także usługę perforowania. Ten proces introligatorski polegający na wykonywaniu symetrycznych, umieszczanych liniowo otworów zazwyczaj na obrzeżach perforowanego materiału po to, aby można go było w łatwy sposób podzielić na mniejsze fragmenty. Najczęściej perforuje się arkusze z biletami, kuponami, znaczkami oraz najróżniejsze inne zlecone przez Klienta formularze.

Nasza introligatornia stosuje najczęściej dwie podstawowe techniki perforowania. Pierwsza polega na wycinaniu blisko siebie drobnych okrągłych otworów, np. w przypadku znaczków pocztowych. Natomiast druga, to nacinanie nożem listwowym o nieciągłym ostrzu, dzięki czemu otrzymujemy na materiale nacięcia, które mogą być o różnej szerokości oraz w różnej odległości od siebie.

W drukarni HOT ART w zależności od zastosowanych maszyn rozróżniamy następujące rodzaje perforowania:

  • perforowanie na maszynie bigującej, poprzez zastąpienie noża bigującego nożem perforującym;
  • perforowanie na perforówce rolowej wyposażonej w specjalne noże krążkowe o nieciągłym ostrzu;
  • perforowanie na sztanctyglu, stosowane szczególnie w sytuacjach, gdy perfery mają tworzyć bardziej skomplikowany kształt niż linie proste;
  • perforowanie bezpośrednio na maszynie offsetowej, dzięki zastosowaniu stalowej taśmy perforującej (ze względu na jej koszt stosowana jest tylko przy większych nakładach).

Dodaj komentarz