HOT-STAMPING (TERMODRUK)

Drukarnia i introligatornia HOT ART ma również duże doświadczenie w świadczeniu hot-stampingu, zwanego także termodrukiem, czy hot-printem Jest to jedna z częściej wykorzystywanych technik w procesie uszlachetniania, znakowania, czy zabezpieczania druków. Hot-stamping polega na wykorzystywaniu specjalnych folii i wypukłych matryc zawierających rysunki, które mają być odwzorowane na produkcie poligraficznym (np. na okładkach książek, kalendarzach, wizytówkach, katalogach, itp.).

Folia do termodruku jest nośnikiem kilku innych warstw, mianowicie:

  • warstwy rozdzielającej wykonanej z silikonu lub z termotopliwego wosku, pozwalającej na oddzielenie warstwy nośnika od reszty warstw podczas wykonywania procesu hot-stampingu,
  • warstwy lakieru chroniącej gotowy termonadruk przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi,
  • warstwy napylonego próżniowo aluminium nadającej folii metalicznego połysku,
  • warstwy klejowej łączącej warstwy z podłożem.

Natomiast matryca musi być wykonana z materiału przewodzącego ciepło, bowiem w procesie hot-stampingu podgrzewana jest do około 100 C. Następnie przykładana do folii (najczęściej aluminiowej, ale zdarzają się również pigmentowe), co powoduje że, klej (warstwa klejowa) aktywizuje się w miejscach odpowiadających rysunkowi na matrycy i wraz z odpowiednim fragmentem warstwy lakieru i warstwy aluminium pozostaje na drukowanej hot-stampingiem powierzchni.

 

Dodaj komentarz