FALCOWANIE

Kolejną ważną czynnością introligatorską przeprowadzaną przez drukarnie i introligatornię HOT ART jest falcowanie, czyli usługa złamywania arkusza papieru poniżej 160g w dowolnych innych proporcjach, na różne sposoby (w różnych kierunkach), w celu osiągnięcia docelowego formatu. Proces ten odbywa się u nas na specjalistycznej maszynie zwanej falcerką lub inaczej złamywarką – BREMER.

W wyniku falcowania powstaje tzw. łam (inaczej złam lub falc), będący krawędzią papieru po złożeniu. Można rozróżnić łamy równoległe oraz krzyżowe. Pierwsze z nich przebiegają w jednym kierunku i są stosowane przede wszystkim przy produkcji materiałów reklamowych. Z kolei łamy krzyżowe charakteryzują się tym, że ich linia załamania przebiega w więcej niż jednym kierunku. Tak przygotowywany papier wykorzystywany jest do produkcji książek oraz wszelkich publikacji wielostronicowych.

Przy falcowaniu nasza drukarnia zwraca szczególną uwagę na kierunek włókien obrabianego surowca. W falcowaniu równoległym łamy powinny być równoległe do kierunku włókien. Postępowanie zgodnie z tą regułą zapewni bowiem estetyczny łam, który nie będzie obarczony ryzykiem pękania papieru. Nasz technolog zadba o to, aby proces falcowania przebiegał zgodnie ze standardami technologii poligraficznej, dzięki czemu produkt finalny opuszczający drukarnię i introligatornię HOT ART będzie prezentował wysoką jakość.

Dodaj komentarz